Team Skitunnel på läger med Charlotte i Torsby
Team Skitunnels första läger med twist!! Torsdagen den 2 juli drar Team ...
AXEL TEICHMANN har retat upp Petter Northug… Foto: MOA MOLANDER KRISTIANSEN, www.kristiansen-sport.com
- Northug är en dum fuskare som bara hänger på de andra, sade Teichmann efter att den unge norrmannen hade avgjort herrstafetten i Gällivare.
Det tände den hetlevrade Northug, som vid flera tillfällen har fått svara på Teichmanns kritik om att han är en “fuskare”.
- Det är tråkigt att han säger sådant, för då blir jag så jäkligt motiverad för att slå honom, säger Northug, som dock fick kämpa hårt för att greja andraplatsen.
- Jag hade inte kontroll undervägs. Men i början hjälptes Eldar Rønning, Vassili Rotchev och jag åts med farthållningen och då gick det lättare. Sedan fick jag ta rygg på Rotchev uppför backen.
- Northug hade fördelen av att ligga bakom flera åkare, menade Teichmann på presskonferensen efter loppet och sedan var man igång igen.
- Jag hade lovat alla hemma att jag skulle hämta de sista krafterna från källaren, för det var mycket som stod på spel, sade Northug och var mycket nöjd med att ha åkt upp sig från fjärde till andra plats. Det trots att han varit hostig och småkrassling under nästan hela Touren och speciellt efter sprintsegern i Nove Mesto.
Den unge norrmannen väntade länge med att sätta in den avgörande stöten och när han gjorde det var han nådelös mot Teichmann, som vunnit tre etapper i årets Tour.
- Jag var ohyggligt trött, men gick upp på sidan av honom för att visa att jag var stark, säger Northug, som får beröm av den norske sportchefen Åge Skinstad.
- Ett mycket bra taktiskt lopp av Petter idag. Han följde vår taktik till sista meter…
Ungdomarnas tur
Och det var ungomdarnas tur. 1986-generationen tog dubbelt, för längst fram imponerade den 22-årige schweizaren Dario Cologna åter igen.
Han utökade försprånget hela vägen in till stigningen mot Alpe Cermis. Och han visade inga svaghetstecken på vägen upp, även om de som jagade bakom kom lite närmare. Den tidigare U23-världsmästaren hade full kontroll och aldrig har det skådats så många schweiziska flaggor på den sista etappen av Tour de Ski.
Daniel Rickardsson kämpade sig som ensam svensk upp den tunga backen med 420 meters höjdskillnad, men han orkade inte behålla sin 17:e plats, utan föll tillbaka utanför 20-bästa-listan.
Snabbast på slutetappen var dock ex-ryssen, numera kanadensaren, Ivan Babikov, som nere i fältet slog tysken Tom Reichelt med 1 sekund och fjärdeplacerade Giorgio Di Centa med 3 sekunder.
Copyright/Längd.se Digital kopiering av materialet på den här nätsidan omfattas av upphovsrättslagen.
Utan särskilt avtal direkt med Skiportalen Sverige AS är varje kopiering, lagring, exemplarframställning och tillgänglighet bara tillåtet i den utsträckning lagen medger.
Utnyttjande i strid med lagen eller avtal kan medföra ersättningsansvar och straffpåföljd som fängelse eller böter.